Langs de Rijn
Langs de Rhône
Door de Jura
|
Algemene opmerkingen In vrijwel elk Zwitsers dorp tref je een of meerdere bronnen aan waar heerlijk en koud drinkwater uit komt. In veel dorpen zie je nog een oude wasplaats. De stopcontacten in Zwitserland verschillen van die in Nederland en Duitsland; de platte stekkers, zoals die van opladers van mobiele telefoons en tablets passen, maar ronde (2- en 3-weg) stekkers passen niet. De postbodes rijden hier met heel bijzondere voertuigen: zie foto Koeien, koeien en nog eens koeien, en al die koeien hebben een bel om de nek; nauwelijks schapen; in de Jura veel paarden.
De taalgrenzen (Schwyzerdütsch, Retoromaans, Frans) zijn heel scherp: kun je in de ene plaats nog goed met je Duits terecht, in het volgende dorp verstaan ze je niet meer.
In het Frans sprekende deel van Zwitserland wordt ‘s avonds duidelijk later gegeten dan in het Duits sprekende deel. In het Franssprekende deel van Zwitserland is een cappuccino altijd met cacao; un reversé is een koffie verkeerd.
Het spiegeltje aan het stuur bevalt me goed: ik kan goed volgen waar mijn partner fietst en goed zien of er auto’s aankomen (bijv. bij linksaf slaan) zonder me om te hoeven draaien.
Wat Corona betreft: In Zwitserland: Je ziet veel winkels en terrassen met weinig personeel, vaak maar 1 persoon. We vermoeden dat er a.g.v. van de pandemie veel mensen ontslagen zijn en dat men probeert met een minimale bezetting te overleven. Tafels staan op terrassen en binnen vrij ver van elkaar. Bij alle ingangen van restaurants, cafés, winkels, enz. staat desinfectans klaar, en je wordt geacht dat te gebruiken. Mondkapjes zijn verplicht in het OV, worden vaak gedragen door personeel in de horeca, en zijn soms verplicht voor bezoekers bij het binnentreden van horeca. Je ziet op straat veel meer mensen met een mondkapje lopen dan in Nederland. Afstand houden wordt binnen en buiten nauwelijks toegepast; de belangrijkste regel is: daar waar 1,5 meter (was tot 1 juli 2 meter) afstand houden een probleem is, mondkapje gebruiken.
In Duitsland: Alle personeel in de horeca draagt binnen en buiten een mondkapje. Je moet bij elk café en restaurant je gegevens (naam, tel nr, tijdstip van aankomst en vertrek) achterlaten, en niemand doet daar moeilijk over.
Afstanden en hoogtemeters
Overnachtingen
Bijzonderheden van enkele hotels: - Hotel Danner in Rheinfelden (D): schoon, niet duur (ca. € 80 per nacht, incl. ontbijtbuffet). - Hotel Danner in Rheinfelden (D): je kunt er je auto laten staan; in ons geval voor € 50 gedurende 3 weken. - Hotel Zur Post in Bad Zurzach is gecombineerd met een gezondheidscentrum. - Hotel Meyerhof in Triesen heeft een zelf check in. - Hotel Central Post in Chur heeft de entree en de receptie op de tweede verdieping, de fietsenstalling is in de kelder. - Hostellerie du XVIème Siècle in Nyon zit inderdaad in een heel oud gebouw, en is een prima overnachtingsplek.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
bijgewerkt: 21-okt-2020